Aktuality

23 října 2021

POROTCI TRANSFERA TECHNOLOGY DAY 2021 VYBRALI NEJLEPŠÍ Z NEJLEPŠÍCH

V rámci 2. ročníku národní soutěže Transfera Technology Day letos zvítězily tablety na čištění kontaminovaných vod. Druhé místo získala mikroemulze na čištění historických materiálů a bronzovou pozici obsadil projekt na stanovování přítomnosti bakterií v plodové vodě.   

Porota složená ze zástupců byznys komunity, investorů a organizátorů hodnotila komerční potenciál výzkumných projektů z českých vysokých škol a ostatních výzkumných organizací. Letos také poprvé udělila Cenu sympatie. Získaly jí speciální vložky do rybářských kádí.


 

Cílem akce je propojení byznysu a vědy za účelem získání zpětné vazby ke komerční připravenosti projektů a do budoucna i získání finančních prostředků pro perspektivní vědecké projekty.

„Česká věda a výzkum má mnoho nadějných talentů. Je ale nezbytné je dále motivovat a podporovat. Jsme proto rádi, že se nám daří propojovat svět peněz a nápady z vědecko-výzkumných kruhů. Zejména v začátcích se prakticky žádné projekty bez podpory neobejdou,“ uvedla Eva Janouškovcová, předsedkyně spolku Transfera.cz, který akci spoluorganizoval.

 

Klání univerzit, vědeckých ústavů i nemocnic 

V rámci soutěže bylo vybráno do finále 13 vědecko-výzkumných projektů (kromě prvních tří projektů např. elektrostatická separace plastů pro jejich lepší třídění, podložka pro snímání zatížení a polohy pacienta nebo zařízení na úpravu drátů pro implantační chirurgii). Klání se zúčastnily vědecké týmy z Českého vysokého učení technického v Praze, Národního ústavu duševního zdraví, Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, Západočeské univerzity v Plzni, Univerzity Palackého v Olomouci, Univerzity Hradec Králové, Vysokého učení technického v Brně, Fakultní nemocnice Hradec Králové, Vysoké školy báňské, Masarykovy univerzity, Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR, Ústavu geoniky AV ČR či Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Ze všech následně porota vybrala tři nejlepší.

Vítězný projekt Univerzity Palackého v Olomouci má sloužit zejména v případě živelních katastrof nebo při průmyslových haváriích. Nové speciální šumivé tablety pro čištění kontaminovaných vod

jsou snadno skladovatelné a jejich aplikace probíhá pouhým vhozením do kontaminované vody. Působení tablet je díky šumivému efektu velmi rychlé. Tableta je během 30 sekund zcela rozpuštěna a aktivní látka tak může naplno působit. Navíc neobsahují žádné toxické látky a jsou šetrné k životnímu prostředí. 

Pomyslné stříbro získaly mikroemulze a gely pro čištění povrchů historických materiálů týmu Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Maximálně šetrné a zároveň účinné čistící mikroemulzní systémy slouží k odstraňování znečištění na nejrůznějších cenných historických artefaktech. Jejich hlavní složkou je voda, obsah aktivních složek je velmi nízký, ale efektivní.   

Třetí místo v soutěži obsadila Fakultní nemocnice Hradec Králové se svým projektem Stanovení přítomnosti bakterií v plodové vodě u pacientek s předčasným porodem s odtokem plodové vody.

Nová metoda umožňuje v řádu několika hodin stanovit přítomnost konkrétních baktérií v plodové vodě u pacientek. Díky tomu bude možné včas nasadit účinnou antibiotickou léčbu a snížit možné dopady na poškození plodu.

 

Cena sympatie pomůže rybám

Cenu sympatie získala Aerační a oxygenační vložka do rybářských kádí Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Díky ní by se měly zlepšit podmínky ryb uskladněných v kádích, jako například při výlovu rybníků nebo před Vánoci. Nová vložka zajistí dostatečné okysličení vody bez nutnosti kotvit hadice se vzduchem závažími, které komplikují výlov ryb a vedou často k jejich zranění.

 

Vítězům pozornost i finance

Projekty, které se kvalifikovaly do závěrečného finále, mohou používat označení finalista TRANSFERA TECHNOLOGY DAY 2021 a vítězný projekt označení VÍTĚZ TRANSFERA TECHNOLOGY DAY 2021. Osvědčení je známkou kvality a může pomoci se zajištěním nejen finanční podpory. Finálové projekty také dostanou pozvánku do programu Technologické inkubace agentury CzechInvest, která na každý projekt může uvolnit až 5 milionů korun.

V porotě, která hodnotila jak úroveň prezentace, tak komerční potenciál projektů, zasedli zástupci investorů a dalších odborníků - Petra Gordan (Nation1), za i&i Biotech Fund  Jaromír Zahrádka a Barbora Šumová, Jakub Domitra (Busyman), Eva Janouškovcová a Petr Kubečka (Transfera.cz), Jiří Krechl (CzechInvest), Robert Reich (Lighthouse Ventures) a za nadační fond NEURON Václav Novák a Jaroslav Řasa.

Soutěž pořádá od roku 2020 spolek Transfera.cz za podpory agentury CzechInvest jakožto generálního partnera a dalších partnerů (např. Technologická agentura ČR, Nadační fond NEURON, vedavyzkum.cz. a další).

 

Záznam akce můžete shlédnout na webu www.transfera.cz.

 

 

Kontakt pro média:

Martin Opatrný

opatrny@prclinic.eu

602252405

 

Autor fotografií: Josef Horák

 

Vyhlášení vítězů