Aktuality

2 března 2021

STARTUJE NOVÝ PORTÁL TRANSFERU AKADEMIE VĚD, PŘINÁŠÍ I DATABÁZI TECHNOLOGIÍ A PŘÍSTROJŮ

Výsledky výzkumů přehledně na jednom místě a také pomoc s jejich přenosem do praxe. To nabízí nový Portál transferu. Celoakademický web se chce stát komplexní komunikační platformou pro podporu a rozvoj tranferu znalostí a technologií. Jednoduše řečeno ukázat, co se děje (nejen) v oblasti transferu v Akademii věd. Portál představilo Centrum transferu technologií AV ČR.


Úspěšný výzkum je jedna věc, to, zda najde partnera z komerčního sektoru a uchytí se tak v praxi, věc druhá. S tím pomáhá Centrum transferu technologií AV ČR (CeTTAV) a teď i nový web techtransfer.cas.cz, který nabízí servis pro potenciální partnery i pro jednotlivá pracoviště Akademie věd ČR.

Prezentace výsledků a technologií (nejen) průmyslu

Nový portál přináší jednoduchý online přístup k nabídkám výsledků pracovišť AV ČR. Jedním klikem lze najít například výzkum léčby neuropatické bolesti nebo gely na čištění historických povrchů.

Databáze technologií a přístrojů je výkladní skříní výsledků výzkumu vhodných k širšímu využití, pro komercializaci a transfer v různé fázi úrovně technologické připravenosti (TRL).

„Výsledky i přístroje jsou popsány formou strukturovaných produktových listů tak, aby splňovaly požadavky na prezentaci informací širším zájmovým skupinám, jako jsou investoři, zástupci byznysu i oborových organizací,“ popisuje Lenka Scholzová, vedoucí CeTTAV. „V databázi je možné výsledky filtrovat podle různých kritérií, např. oborového rejstříku.“

Portál nabízí nejen přehled aplikovatelných výsledků výzkumu, přehled přístrojů a laboratoří k využití, nabídku konzultací a služeb pro vědce i byznys a informace z oblasti transferu znalostí. „Pro kohokoli zevnitř Akademie nebo i zvenku představuje tato databáze možnost zorientovat se ve zjevně nebo potenciálně užitečných činnostech napříč ústavy a obory,“ říká Michal Filippi z Geologického ústavu AV ČR.